Dzień Gitary w Hard Rock Pub Pamela

Dzień Gitary w Hard Rock Pubie Pamela to coroczne wydarzenie składające się z warsztatów gitarowych oraz koncertu. Tym razem bohaterem Dnia Gitary był mistrz tappingu – Krzysztof pARTyzant Toczko . Wirtuoz poprowadził zajęcia warsztatowe zainspirowane perską kulturą oraz zagrał koncert ze swoim synem Mikołajem Toczko. Wydarzenie wzbogacił wernisaż wystawy fotografii koncertowej autorstwa Mariusza Skiby.

pARTyzant opowiada o Dniu Gitary

15 maja w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela po raz siódmy odbył się „Dzień Gitary. Niedawno koncertowaliśmy z moim synem Mikołajem w Iranie więc podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć perskich akcentów. Podczas warsztatów z cyklu „Campus HRP Pamela” zaprezentowaliśmy setar i daf – 2 perskie instrumenty muzyczne. Wprowadziliśmy również orientalną ragę bhairav za pomocą której wraz z uczestnikami improwizowaliśmy wprowadzając relaksujący , perski klimat. Udało się nam uzyskać świetny efekt zgrywając kilkanaście gitar w jedną spójną całość.

Po warsztatach wystawę fotografii koncertowej otworzył jej autor – Mariusz Skiba. Jego zdjęcia osobiście określam mianem teledysków jedno-klatkowych , bo można w nich usłyszeć muzykę i zobaczyć ruch. Jego prace będzie można oglądać w klubie aż do września do czego mocno zachęcam.

Czujemy się wdzięczni i wyróżnieni , że Darek Kowalski w tym roku naszemu rodzinnemu duetowi „pARTyzant” powierzył rolę gospodarza „Dnia Gitary”. Bardzo lubimy występować w „Pameli” przed wrażliwą i czujną publicznością , która od kilkunastu lat słucha w tym miejscu naprawdę wielkich artystów z całego świata.

Podczas koncertu za konsoletą czuwał nad brzmieniem Nikodem Łuszczak , co było gwarantem najwyższej jakości dźwięku. Zagraliśmy z Mikołajem dwa rzetelne sety nie oszczędzając się ani trochę. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ciepłe przyjęcie i liczne przybycie . Po występie urosłem o kilka centymetrów słysząc pochwały względem mego syna Mikołaja a z ust publiczności „HRP Pamela” , na której oczach Mikołaj wyrastał. Słowa te są dla mnie bezcenne.

Na zakończenie dodam ,że ogromnie ucieszyła nas obecność wspaniałych toruńskich muzyków : Ani Czajkowskiej-Zoń , Przemka Łososia i Mai Lewickiej. Gdy graliśmy w Teheranie na naszym koncercie było dużo znanych irańskich muzyków. Komentowaliśmy wówczas ,że u nas się to nie zdarza. Okazuje się jednak ,że w toruńskim „Hard Rock Pubie Pamela” jest to możliwe.

Darek Kowalski

Uczestniczyłem w wielu wydarzeniach koncertowych. Jednym z tych, które zapamiętałem najbardziej, był solowy koncert Krzysztofa „pARTyzanta” Toczko w Hard Rock Pubie Pamela. Odbył się kilkanaście lat temu, w czasach gdy ten ceniony wirtuoz gitary występował również w zespole Zdrowa Woda. Tego wieczoru w solowym występie towarzyszył mu jego syn – Mikołaj Toczko. Program koncertu był tak zbudowany, że w niektórych utworach, ośmioletni wówczas Mikołaj, wspierał ojca, grając na instrumentach perkusyjnych. Było więc bardzo ciekawie. W pewnym momencie na kilkanaście minut sytuacja wymknęła się spod kontroli. Zabrakło prądu. Niezapowiadana przerwa w dostawie… W obecnych czasach sytuacja rzadka, ale trzynaście lat temu takie rzeczy się zdarzały. Zapadła ciemność i cisza ..  w tej ciszy po chwili rozbrzmiała gra młodziutkiego Mikołaja. Ludzie spontanicznie wsparli go oświetlając instrument telefonami komórkowymi i zapalniczkami. Niezapomniana sytuacja. Niezapomniany koncert. Po kilkunastu minutach wznowiono dostawę prądu. Krzysztof Toczko kontynuował swój występ. Tego wieczoru bohaterem był jednak Mikołaj. Minęło sporo czasu. Mikołaj ma już 21 lat i doświadczenie z wielu europejskich scen koncertowych. I nie tylko. Niedawno koncertował razem z ojcem w Iranie. Grając w duecie, dwukrotnie zapełnili największą salę koncertową Teheranu – Vahdat Hall. Spore osiągnięcie rodzinnego duetu. Partyzant tak opowiada o obecnej współpracy z synem: „Wraz z Mikołajem wkroczyliśmy na nowy poziom. Od pół roku nie robimy nic innego oprócz muzyki. Przechodząc przez różne etapy składu i brzmienia, postanowiliśmy pozostać duetem”. Ważna decyzja. Podobnie jak ta dotycząca odejścia z zespołu Zdrowa Woda. Oczywiście nie zamknęło to możliwości współpracy z tą popularną grupą. Niedługo toruńska publiczność będzie mogła się przekonać, co oznacza „wejście na nowy poziom” w przypadku duetu Krzysztofa i Mikołaja. W poniedziałek, 15 maja 2017 wystąpili kolejny raz  Hard Rock Pubie Pamela. Zapowiadając ten koncert, Partyzant stwierdził: ” Zagramy bardzo zróżnicowany materiał i nie zabraknie w nim perskich motywów. W lipcu będziemy nagrywali nową płytę w toruńskim Rat Studio. Na koncercie zamierzamy zagrać kilka premierowych utworów z planowanego wydawnictwa. Ukaże się ono również w Iranie, a piosenki na tej płycie będą w języku polskim”. Dzień Gitary, bo tak nazywa się cykliczne wydarzenie, w ramach którego odbędzie się ten koncert, stanie się też okazją do porozmawiania z artystami o ich podróży do Iranu i o tym, jakie efekty przyniesie ona w przyszłości.

Fotografie z wydarzenia Wojtek Zillman

Słowa kluczowe: HRP Pamela, Partyzant