Wojtek Pilichowski #1 (Bass Connection)

Dziś zaprezentuję dwie podstawowe wprawki, od których powinniście zaczynać Wasz dzień ćwiczenia. Pozwolą one na rozciągnięcie palców, rozgrzanie stawów i przyzwyczajenie się do ciężkiej harówy związanej z nauką poważniejszych patternów. Pamiętamy oczywiście o metronomie, który odpalamy bezwzględnie.

Ćwiczenie 1 polega głównie na pilnowaniu się, jeżeli chodzi o artykulację prawej ręki (palce na przemian) i zwracaniu uwagi na dokładność lewej ręki (miejsce i siła naciskania strun palcami). Po wykonaniu zapisanego przykładu przesuwamy rękę o jeden próg do dołu, czyli w lewą stronę, następnie znowu o jeden, i tak dalej. Za każdym razem będą narastać trudności związane z coraz to szerszą pozycją, ale uwierzcie mi, że z czasem nawet granie tego ćwiczenia od dźwięku F (czyli od pierwszego progu) nie będzie sprawiało Wam większego kłopotu.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Ćwiczenie 2 to wprawka, którą nazwiemy sobie „koperta”. Normalnie, kiedy będziecie je ćwiczyć, zaczynajcie od XII progu. Tym razem, dla urozmaicenia, zaczniemy to ćwiczenie od VII progu na strunie E, czyli od dźwięku B. Kiedy ćwiczycie, zawsze starajcie się grać legato, to znaczy tak, żeby pierwszy dźwięk trwał do momentu rozpoczęcia drugiego dźwięku. Pamiętajmy także o tym, że kiedy nie trzeba, dźwięki nie powinny razem współbrzmieć. A zatem gramy dźwięk do momentu, kiedy zaczyna się dźwięk następny.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Ćwiczeń takich jak to możemy mnożyć bez liku. Pomimo ich pozornej prostoty wykonują je nawet największe nazwiska w świecie gitary basowej. Ważne jest aby się nie śpieszyć, grać wprawki precyzyjnie i zaczynać od dość wolnego tempa, co pozwoli Wam zdobyć solidny fundament. Wasze utwory, które ćwiczycie razem z zespołem, też powinniście ćwiczyć w domu powoli i dokładnie, pilnując, aby każdy dźwięk był zagrany należycie. Jak mówi przysłowie – „czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Więcej: www.pilichowski.pl

Słowa kluczowe: Pilichowski